Допомога при позбавленні від лупи - Кетозорал®-Дарниця
Лупа - сірувато-білі лусочки, які з'являються на шкірі волосистої частини голови. Практично кожен не з чуток знайомий з тим, яке враження справляє наявність цих лусочок на волоссі і одязі, і як може докучати свербіж, який супроводжує цей стан.
І хоча вилікувати це захворювання шкіри волосистої частини голови раз і назавжди вдається рідко, його можна успішно контролювати, багато в чому завдяки тому, що основна причина появи лупи - розмноження грибка роду Malassezia.

Провідна роль збудника роду Malassezia в патогенезі себорейного дерматиту волосистої частини голови і лупи підтверджена результатами численних клінічних та лабораторних досліджень. Доведена також ефективність протигрибкових засобів для полегшення прояву інфекції. Ці умовно-патогенні дріжджоподібні ліпофільні гриби нерідко є компонентом мікрофлори здорової шкіри. Однак багато авторів розцінюють цей факт як широке носійство Malassezia furfur.

При несприятливих умовах відбувається порушення бар'єрної функції шкіри і сальних залоз, і кількість цих грибів значно збільшується. В даний час виявлено багато факторів, що обумовлюють появу лупи. Багато нейрогенних, гормональних та імунних чинників сприяють порушенню бар'єрної функції шкіри і сальних залоз, зміні складу шкірного сала. В результаті активізується розвиток грибів, що концентруються навколо сальних залоз, використовуючи їх секрет для росту і розвитку (Bulmer A.C., Bulmer G.S., 1999; Pierard-Franchimont C. et al., 2002; Ілешіна Т.В., 2004).

В ході патологічного процесу відбувається прискорення природного відновлення клітин шкіри. Зазвичай цикл їх повного розвитку триває близько місяця, а ороговілі частинки верхнього шару епідермісу зникають з волосистої частини голови практично непомітно. Однак при прискоренні цього процесу нові клітини, що з'являються в результаті поділу клітин базального шару епідермісу, утворюються набагато швидше, ніж зазвичай, і не встигають повністю ороговіти і висохнути. Окремі клітини склеюються і злущуються у вигляді помітних білувато-жовтуватих пластівців.
Істотно, що рівень секреції і якісний склад шкірного сала визначаються, в першу чергу, генетичними і гормональними чинниками. Дійсно, у чоловіків частіше буває лупа, а вперше вона зазвичай з'являється в період статевого дозрівання. Призводить до появи лупи патологія травного тракту (гастрит, дисбактеріоз, дискінезія жовчовивідних шляхів), неврологічні і психічні захворювання (Ілешіна Т.В., 2004; Гвоздьова І.М., 1999). Подразнювальна дія деяких миючих засобів, вплив несприятливих погодних факторів, прямих сонячних променів можуть посилювати лущення і запалення шкіри, що супроводжуються сверблячкою.

Найпростішим способом позбутися від білих пластівців, що обсипаються, є миття голови. Однак найчастіше нові лусочки виникають раніше, ніж з'являється можливість знову вимити голову. Застосування звичайних шампунів проти лупи не усуває причину її виникнення. Ряд косметичних засобів, призначених для догляду за шкірою голови і волоссям при наявності лупи, сприяють прискоренню відділення лусочок від рогового шару і витончення епідермісу. Лікувальну дію при грибковому ураженні шкіри голови, яке є основною причиною розвитку себореї і появи лупи, надають тільки лікарські засоби. Найбільш зручним і раціональним є застосування лікарських препаратів у формі шампуню.
З огляду на провідну роль у виникненні лупи і себорейного дерматиту грибів роду Malassezia, протигрибкові препарати, зокрема кетоконазол, застосовуються як етіотропні засоби для лікування цих захворювань. Їх ефективність обумовлена безпосереднім впливом на причину розвитку цих патологічних станів шляхом придушення життєдіяльності грибів. Кетоконазол в формі шампуню, що володіє високою активністю in vivo та in vitro відносно грибів роду Malassezia (Peter R.U., Richarz-Barthauer U., 1995), є одним з найбільш вивчених засобів, що застосовуються місцево при лікуванні лупи. Його ефективність підтверджена низкою клінічних досліджень. Результати дослідження за участю пацієнтів з лупою, у яких застосовували 2% кетоконазол в формі шампуню, продемонстрували, що на восьмий день лікування препарат був істотно більш ефективний, ніж 2,5% розчин іншого препарату з протигрибковою активністю - сульфату селену. До того ж переносимість кетоконазолу була краща (Danby F.W. et al., 1993). Згідно з результатами іншого дослідження, в якому брали участь пацієнти з лупою і себорейний дерматитом, 2% розчин кетоконазолу був значно ефективнішим (відмінності достовірні) у порівнянні з 1% розчином піритіону цинку, який є компонентом багатьох добре відомих косметичних засобів (Pierard-Franchimont C. et al., 2002). Були проведені і порівняльні дослідження ефективності препаратів кетоконазолу з концентрацією діючої речовини, які зазвичай зустрічаються на ринку: 1% і 2%. Виявилося, що 2% розчин кетоконазолу істотно перевершує 1% по ефективності (Pierard-Franchimont C. et al., 2001).

Нещодавно виробництво 2% розчину кетоконазолу в формі шампуню розпочато ПрАТ "Фармацевтична фірма" Дарниця "- підприємством, продукція якого завдяки високій якості заслужено користується довірою лікарів і пацієнтів. Шампунь Кетозорал®-Дарниця має місцеву протигрибкову дію відносно дерматофітів (Trichophyton spp., Epidermophyton floccosum, Microsporum spp.) і дріжджових грибів (Candida spp., Malassezia furfur, Pitysporum ovale), усуває лущення та свербіж. Механізм дії кетоконазолу полягає в пригніченні синтезу ергостеролу, зміні ліпідного складу, пошкодженні клітинної мембрани грибів. Препарат практично не всмоктується при нанесенні на шкіру і не виявляється в крові при тривалому застосуванні. Шампунь використовують для лікування і профілактики захворювань, викликаних чутливими до препарату збудниками (лупа, себорейний дерматит, висівкоподібний лишай).
Рекомендований спосіб застосування: на волосяну частину голови наносять шампунь Кетозорал®-Дарниця і невелику кількість води. Піну необхідно втерти в шкіру, залишити на 3-5 хв, після чого змити водою.
Частота застосування шампуню варіює залежно від патології:
  • при себорейному дерматиті і лишаї волосяної частини голови шампунь застосовують 2 рази на тиждень протягом 2-4 тижнів;
  • при лишаї - 1 раз на добу, тривалість лікування - 5 днів;
  • для профілактики висівкоподібного лишаю шампунь застосовують 1 раз на добу протягом 3 днів (разовий курс на початку літа);
  • для профілактики себорейного дерматиту та лупи - 1 раз в 1-2 тижні.
Можливість профілактичного застосування шампуню Кетозорал®-Дарниця, звичайно ж, дуже важлива для пацієнта. Вона дозволяє протягом тривалого часу зменшити вірогідність розвитку захворювання. Адже навіть легкий себорейний дерматит при тривалому перебігу може призвести до дифузійної алопеції (облисіння) (Ілешіна Т.В., 2004). Ефективність профілактичного застосування 2% шампуню кетоконазолу 1 раз на тиждень протягом 6 міс. продемонстрована результатами багатоцентрового подвійного сліпого плацебо-контрольованого дослідження (Peter R.U., Richarz-Barthauer U., 1995).

Єдиним протипоказанням до застосування шампуню Кетозорал®-Дарниця є підвищена чутливість до компонентів препарату. Шампунь добре переноситься, і побічні ефекти розвиваються рідко.

Шампунь випускається у флаконах по 60г і 100г. Вмісту 1 флакона достатньо для проведення повного курсу лікування і профілактики на тривалий час. Для споживача важливим є той факт, що шампунь Кетозорал®-Дарниця, що виробляється провідним вітчизняним виробником лікарських засобів ПрАТ "Фармацевтична фірма" Дарниця ", на якому дотримуються високі стандарти якості.

Таким чином, більш ніж десятирічний досвід ефективного застосування кетоконазолу в формі шампуню для лікування пацієнтів з лупою і себорейним дерматитом, висока якість, зручність і простота застосування шампуню Кетозорал®-Дарниця, його безрецептурний статус, а також доступна для широких мас населення ціна є факторами, завдяки яким препарат знайде широке застосування для ефективного лікування патологічних станів шкіри волосистої частини голови.
Автор: Дарья Полякова
Истоник: Еженедельник "Аптека", № 10 (481) от 14.3.2005 г.